ÖZEL GÜNLERİN VAZGEÇİLMEZ YEMEĞİ : KEŞKEK!


Genellikle özel günlerin vazgeçilmez bir yemeği olan Keşkek Anadolu'nun hemen hemen tüm yörelerinde yapılış şekilleri farklı olmakla birlikte en çok bilinen yemeklerden biridir. Düğün, Mevlid, Hac Dönüşü gibi günlerde yapılır. Köyümüzde keşkeğin yapılışı:

Altına bolca kül konulan büyük bir kazan, hafif odun ateşine konur. Kazanın dibinde yemeklik yağ eritilir. Kazanın dibini kaplayacak kadar kemikli et veya kaburga döşenir. Bunun üzerine normal kemiksiz et döşenir. Aşurelik buğday eklenir. Sonra süt katılır. Buğdayın yüzeyini kapatacak kadar soğuk su eklenir. Buğdaylar suyun üzerinde görünene kadar hafif ateşte pişirilir. Buğdaylar görününce tekrar soğuk su ilavesi yapılır. Bu işlem dört kez tekrarlanır. En son işlemde sıcak su eklenir. Bu işlemler buğdayın şişmesin bitinceye kadar tekrarlanır. Buğdayın şişmesi bitince kazana tekrar sıcak su doldurulur. Hafif ateşte kaynamak suretiyle dört saat süreyle bekletilir. Bu aşamaya kadar gelince karıştırma işlemi yapılmaz. Daha sonra kazanın dibindeki etler ayrı bir kaba boşaltılır. Kemikli etler kemiklerinden ayrılır.

Kemiklerinden ayrılan etler normal etle birlikte kuş başı şeklinde küçük parçalara ayrılır. Kazandaki keşkek GÜDER ismi verilen uzun ve kalınca bir sopayla güderlenir (karıştırılır). Güderleme sırasında kazana sıcak su, tere yağ, parçalanmış ufak etler ilave edilir. Keşkek yumuşayıp hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Bu arada ayrı bir kapta kambersiz düğün pilavsız keşkek olmayacağından pilav pişirilir. Servise hazır hale gelen keşkek köyümüzde dedelerimizin, babalarımızın zamanında büyük tepsilerde yer sofralarına servis yapılırken bu gün artık Köy Lokali olarak hizmet veren köyümüzün tarihi okulunda masalarda ve tabaklarda servis yapılmaktadır. Keşkek ile birlikte genellikle ayran ikram edilir.

Her şeye rağmen özellikle mevlid ve düğünlerde sırayla gelen taze fasulye, haşlama, pilav ve kompostodan sonra ast solist olarak gelen keşkek zaten tıka basa doyup midelerinde yiyecek yer kalmayan köylülerimizin "hele bi gaşuk daa" şamatalarıyla bitirilir.

EV USULÜ KEŞKEK TARİFİ :


Kullanılan Malzemeler:

1 Kg. iri yarma, 500 gr koyun budu, 200 gr. tere yağ, 1 yemek kaşığı çemen, salça, 1 tatlı kaşığı pul biber, tuz, yarım çay bardağı zeytin yağ.

Yapılışı :

Düdüklü tencereye yarma et, çemen, salça, yağ, tuz ve bir miktar su konulduktan sonra kapağı kapatılarak yarım saat pişirilir. Pişen keşkek bor cama boşaltılarak üzerine tere yağında biberli sos hazırladıktan sonra üzerine gezdirilir. Sıcak fırına sürülerek 10-15 dk. kadar pişirilir.

UNUTULMAYA YÜZ TUTAN BİR TAT : PIHTI


Bir tencereye 2 Kg su konur ve kaynamaya bırakılır. Kaynamış suyun içine yarım paket margarin yağı ilave edilir. Yeterince tuz eklenir. 1/2 Kg un azar azar karıştırılarak ilave edilir. Her karıştırmada yarım fincan sıcak su ilave edilir. 20-25 dk. bu işleme devam edilir. Tepsi içine ufak parçalar halinde bir sıra ceviz, bir sıra pıhtı yerleştirilir. En üstte yine ceviz ekilir. Servis yapmadan önce eritilmiş tere yağ dolaştırılır. İsteğe bağlı olarak pekmez de dökülebilir.

TARHANA ÇORBASI :


İki çeşit tarhana yapılmaktadır :

1. Un Tarhanası :

Koyuca yapılan ayran, ekşimesi için biraz ısıtılarak un ve tuz katılmak suretiyle katı bir hamur elde edilir. Bir hafta kadar bekleyen hamur, sabah güneş doğmadan önce küçük parçalar halinde temiz örtülere dökülür. Güneşle birlikte tavlanan hamurlar un haline gelinceye kadar ufalanır. Güneşte iyice kurutulan tarhana temiz bez torbalarda muhafaza edilir.

Pişirilmesi:

Malzeme olarak 1 kepçe tarhana, 1 kaşık yağ, 1 kaşık salça, biraz kıyma ve tuz kullanılır. Tarhana bir kaç saat önce soğuk su ile ıslatılır ve arada karıştırılarak suyu emmesi sağlanır. Yağ ve kıyma birlikte kavrulur, üzerine salça ilave edilerek bir süre daha kavrulan malzemelere ıslanan tarhana ve su ilave edilerek topak olmaması için kaynayıncaya kadar karıştırmaya devam edilir. Gerektiği kadar tuz konulur ve koyu sarı bir renk alıncaya kadar kaynatılır. Tere yağı ve kuru nane kızartılarak üzerine dökülür ve servis yapılır.

2. Katıklı Tarhana :

Domates, kuru soğan, biber salçası, dere otu gibi malzemeler ince ince doğranarak karıştırılır, birlikte haşlanır. Soğuduktan sonra un tarhanası gibi yapılır ve pişirilir. Tarhana çorbası kız dönemleri ile Ramazan aylarının vazgeçilmez birinci yemeğidir. Özellikle Ramazanlarda içine ıslatılmış kuru bakla ilave edilerek yenmesi çorbaya ayrı bir lezzet katar.

BAZLAMA :


Mayalı hamurdan yapılan ekmek çeşididir. Un, ev mayası, kaynatılmış veya suyu çıkartılmış patates ezmesi, bir miktar yoğurt ve tuz kullanılan bazlamanın yapılışı ise şöyledir:

Elenen un yekpare ağaç gövdesinden oyulmuş tekne içine konulur. Teknenin boş bırakılan kısmına ev mayası, patates ezmesi, yoğurt ve tuz ilave edilerek hamur yoğrulur. Katı olması durumunda su ilave edilerek kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar yoğurma işlemine devam edilir. Mayası gelmesi için üstü örtülmek suretiyle bir saat kadar bekletilen hamur büyük pazılar halinde tekneden alınarak el yaslağacı (el yaslı ağacı) kullanılarak açılır. Bir örtü üzerine alınan açılmış hamurlar üzeri örtülerek bir müddet daha bekletilir. Küllenmiş kızgın sac üzeride pişirilen hamurlar soğuduktan sonra kullanılır.

YAĞLI GÖZLEME :

Un, su ve tuz ile maya katılarak elde edilen hamur mayası gelinceye kadar bekletilir. Küçük pazılar alınarak ince olarak açılır ve sac üzerinde pişirilir. Üzerlerine yağ sürülerek üst üste konulan ekmekler sıcak olarak servis yapılır.

ÇORBALAR ANA YEMEKLER TATLILAR
Bütün Dene Çorbası Bazlama Armutlu Tatlı
Bulamaç Cevizli Tavuk Çekme Helva
Gancık Çorbası Çılbır Durak
Göce Çorbası Gadı gızı aşı Garakurt
Kesme Çorbası Gözleme Höşmerim
Tarhana Çorbası Islama (tirit) Miyane Helvası
  Fırışka Peleza
  Kabuk Fasulye Uğut Tatlısı
  Karıştırma  
  Keşkek  
  Koytmaç  
  Pıhtı  
  Soğan Gallesi  
  Tutmaç  
  Yahni  

 

Bunu paylaş !

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn